Finance Audit

5. 10. 2023

Vážení klienti, 

Není výjimkou, že se na nás klienti obrací s tématem nástupnictví ve firmě. Po období budování firmy dojde na okamžik, kdy se stávající majitel či majitelka chce, nebo dokonce musí rozhodnout o nástupci, který společnost převezme. Ať je to chvíle odkládaná nebo připravovaná, vždy se jedná o velký milník, a žádný majitel firmy si nepřeje slyšet okřídlenou repliku z Járy Cimrmana: „Ale ten grunt tatínku, ten náš velkej grunt já nechci.“

Začněme sadou klíčových otázek:

 

 • Komu chcete firmu předat? Je nástupce připraven?
 • Kdy a jak rychle chcete proces předání zvládnout?
 • Máte určenu cenu a nástupnickou strategii?

 

Zásadní rozhodnutí 1: Komu?

Přirozený nástupce

Předání firmy přirozenému nástupci, míněno dětem nebo partnerovi, je dlouhodobý a náročný proces. S řadou emocí, očekávání, a také možných zklamání. Existuje však překvapivě mnoho úspěšných nástupců a pokračovatelů. Naše gratulace všem, komu se to povedlo.

 

Management (interní nebo externí)

S předáním firmy ředitelům managementu je to podobné jako u předání přirozenému nástupci, ale ke všem běžným obchodním, strategickým, provozním a dalším výzvám se přidávají další, například rozdílné představy o ceně za získání podílu, které se musí společně vyřešit.

 

Strategický partner

Pokud není možná ani jedna ze zmíněných možností výše, je poměrně častým řešením situace prodej strategickému partnerovi. Obvykle se jedná o nejméně preferovanou volbu, jež se často z různých důvodů odkládá. Obavy prodávajících může rozptýlit výběr vhodných kandidátů a / nebo způsob jejich oslovení a vedení procesu.

Přirozený nástupce a předání managementu často odráží dlouholetý řízený proces. Pojďme se ale zaměřit podrobněji na témata spojená s volbou předání strategickému partnerovi.

 

 

Zásadní rozhodnutí 2: Kdy a za kolik?

Jak dlouho trvá prodej?

Když máte firmu připravenou k prodeji a probíhá standardní dvoukolové výběrové řízení, je obvyklý horizont prodeje 6–9 měsíců. Existuje-li preferovaný kupující nebo malá skupina zájemců, může jít i o kratší proces. Naopak nejsou výjimkou prodeje, které se táhnou několik let, např. z důvodu rozdílných představ o ceně, neshodě prodávajících (má-li firma více majitelů), nebo při řešení zásadních nedostatků ve firmě, které se objevily v rámci hloubkové prověrky.

 

Kolik peněz za firmu dostanu?

Pokud se bavíme o očekávané ceně za prodej firmy, vstupuje do hry mnoho aspektů a ocenění se odvíjí od oboru podnikání, předpokládané výkonnosti firmy po akvizici a celkové situaci na trhu. Jsme připraveni vám nabídnout odbornou diskusi k ocenění vaší firmy.

 

 

Zásadní rozhodnutí 3: Co je vhodné připravit před prodejem?

Firma:

 

 • Oddělit roli majitele a CEO.
 • Vyřešit maximum nestandardních záležitostí, které kupující neocení, např. zbytná aktiva, nebo jej dokonce mohou odradit, např. soudní spory atp.
 • Shromáždit dokumenty (evidence smluv, zápisy z VH, finanční výkazy, daňová přiznání).
 • Nastavit si reálná očekávání o ceně (dohoda s ostatními majiteli, pokud je více vlastníků).
 • Komunikace s top managementem a jeho motivace k úspěšnému prodeji.

Prodejní proces (typické námitky prodávajících):

 

 • „Poradce nepotřebuji, firmu si prodám sám.“ Ano, i to je možné, ale:
  • proces prodeje vás velmi významně zaměstná;
  • prodej firem má svá pravidla a úskalí, která nemusí být zřejmá;
  • poradce je finančně zaangažován, proto bývá motivován transakci dokončit.
 • „Smlouvu zvládne napsat náš firemní (nebo rodinný) právník.“ Ano, mnoho právníků umí napsat dobrou prodejní smlouvu, ale:
  • i když máte skvělého praktického lékaře, nechcete, aby vám operoval žlučník;
  • zvažte, zda při prodeji firmy (vašeho celoživotního úsilí) neinvestovat do zkušeného transakčního právníka, jenž řeší prodeje firem na denní bázi;
  • pozor, je potřeba počítat s tím, že při prodeji jde o řádově vyšší částky, než běžně používáte během exekutivy.

Řešíte tuto životní situaci? Doporučujeme nezávaznou konzultaci s naším transakčním poradcem, který je v oboru přes dvacet let, a překvapivě dobře vás zorientuje v tématech předání či prodeje firmy.

Společně uspějeme. Neváhejte se na nás obrátit. Příjemné letní dny!

Chcete se s námi potkat?

Pokud se s námi chcete setkat osobně, vyplňte prosím následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

*
*

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zpravodaj

Buďte první, kdo bude vědět o všech našich novinkách.