Finance

26. 10. 2023

Digitalizace ve finančním řízení v oblastech reportingu a řízení efektivity

Termín digitalizace na nás v posledních letech vyskakuje ze všech stran. Hovoří se o úspoře nákladů a omezení rutinních činností. Využíváte digitalizaci ve svůj prospěch, nebo vám tento trend spíše komplikuje život? Je velmi důležité zachovat chladnou hlavu a vědět jasně, co má společnosti digitalizace přinést. A také znát, jak a co dokážete měřit a vyhodnocovat

Každý digitalizovaný firemní proces generuje data, která se dají analyzovat. S použitím správných metrik vám posbíraná data pomůžou odhalit, kde vaší organizaci vzniká zisk a kde naopak ztráta.

ERP, účetní systémy a CRM systémy již většinou mají naprogramován sběr základních datasetů. Data dále využívají programy jako: Manažerský reporting, Datové kostky, nebo Business Intelligence. Digitální dashboardy a vizualizace pak umožňují zobrazit data a výsledky ve srozumitelné formě. To umožňuje rychlejší a komplexnější analýzu stavu organizace a efektivity procesů.

Co získáme díky digitalizaci v oblasti reportingu?

Přepokládejme, že je váš IT systém moderní a plně funkční a generuje vám digitální reporty. Pak máte kdykoliv k dispozici:
 

  • Automatický manažerský reporting z účetních dat, kterému rozumí i neúčetní, a to na pár kliknutí.
  • Můžete vybrané finanční ukazatele sledovat, aniž byste museli komunikovat s účetní.
  • Můžete sledovat efektivitu práce podloženou čísly. Již žádné vyprávění pohádek od zaměstnanců.
  • Můžete sledovat prodeje a efektivitu obchodníků, marže nad zákazníky a zakázkami. 
  • Můžete sledovat aktuální stav vašich závazků a pohledávek téměř v reálném čase po uskutečnění platby v bance (díky API propojení banky na účetní systémy) a lépe plánovat cash flow.

Líbily by se vám takto dostupné finanční reporty? Pokud jsou procesy pro danou oblast digitalizovány, pak získáváte ta nejcennější data. Ta pomocí nástrojů automatizovaného reportingu můžeme společně dále vyhodnocovat.

Rádi se s vámi podělíme o nabyté zkušenosti z digitalizací ve finančním řízení. Víme, že na začátku tato změna každou organizaci bolí. Věřte, že jakmile tento proces zahájíte, své ovoce vám digitalizace přinese překvapivě brzy.
 

Mgr. Hana Pleskačová

Mgr. Hana Pleskačová

manažerka firemního controllingu

Praha
Blansko
Účetnictví
Finance

Chcete se s námi potkat?

Pokud se s námi chcete setkat osobně, vyplňte prosím následující formulář a my se vám co nejdříve ozveme.

*
*

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zpravodaj

Buďte první, kdo bude vědět o všech našich novinkách.